Amerika a Čína se přetahují o sociální sítě. Evropa jen bezmocně zírá
Už v neděli, den před inaugurací Donalda Trumpa, má ve Spojených státech začít platit zákaz – i mezi českými politiky velmi oblíbené – sociální sítě TikTok. Především u mladších generací mimořádně populární aplikace, umožňující sdílet krátká videa, patří firmě ByteDance, která přímo odpovídá Komunistické straně Číny. Americké soudy v obavách o národní bezpečnost ByteDance nařídily, že buď americký TikTok prodá nečínskému vlastníkovi z bezpečné země, nebo se TikTok v Americe prostě postupně natvrdo vypne. Advokáti čínské sítě se na poslední chvíli snaží rozhodnutí u Nejvyššího soudu Spojených států zvrátit. Moc šancí ale podle dostupných informací nemají. Soudci nevidí důvod, proč Číňanům ustoupit.
Peking zjevně pochopil, že to Amerika myslí vážně, a podle informací agentury Bloomberg nabízí americký TikTok pravé ruce Donalda Trumpa, nejbohatšímu muži světa Elonu Muskovi. Majiteli výrazně méně populární sítě X, která má ale velký vliv mezi těmi, kdo rozhodují. Politiky, lidmi z médií a byznysu. X je sice na rozdíl od TikToku nebo konkurenční Mety Marka Zuckerberga, provozující Facebook a Instagram, dlouhodobě ve ztrátě, je ale sítí vlivu.
Spojení masového TikToku s vlivovým X by dál přispělo ke kumulaci politické, ekonomické a mediální moci, kterou už v této chvíli duo Donald Trump – Elon Musk drží. O tom, jak je aktuálně pouto obou mužů silné, vypovídá i zpráva, že se Elon Musk se svým novým ministerstvem efektivity (DOGE) nastěhuje spolu s Trumpem přímo do Bílého domu. Budou mít tedy jakýsi dvojdomek. V historii Spojených států bezprecedentní počin. Byť je potřeba brát všechny zaručené zprávy médií z Trumpova okolí s velkou rezervou. Média hlavního proudu aktuálně nemají do týmu Donalda Trumpa zrovna snadný přístup.
Čínsko-americký TikTok?
Pokud už Číňané ztratili naději, že si v Americe vlastnictví TikToku udrží, je nabídka Muskovi velmi strategický tah. Majetek společnosti by se po zákazu stal v Americe fakticky bezcenným. Takhle Peking předá přístup k síti, která má celosvětově podle datového serveru Exploding Topics 1,58 miliardy uživatelů měsíčně, duu, jež bude mít obrovskou moc nad Amerikou. X má celosvětově 611 milionů uživatelů. Proti TikToku je tak zhruba třetinový. V samotných Spojených státech má TikTok 170 milionů uživatelů proti 106 milionům na síti X. Poměry jsou zde tedy výrazně vyrovnanější než globálně.
Jenže tady se nehraje o vliv v Americe. Ten je v tuto chvíli rozhodnutý. Hraje se o vliv globální. Klíče k americkému TikToku znamenají vliv na celou platformu. Najednou už by to nebyla jen čínská firma. Ale fakticky čínsko-americká. Mateřskou společnost by ovládali komunisté v Pekingu, americkou dceru Trumpův pobočník Elon Musk. A společně by měli pod kontrolou značnou část veřejného prostoru v mnoha zemích světa.
Amerika na prvním místě
Tady je vidět, jak obě strany umějí hájit své zájmy. Amerika TikTok jasně zakáže jako bezpečnostní riziko. Nekouká na rozdíl od Evropy bezzubě na to, jak jí algoritmy manipulují volby, které se pak ruší, jako nedávno ty prezidentské v Rumunsku. Washington tomu rovnou předejde a vlivnou platformu ze země, kterou považuje ze nepřátelskou, prostě zakáže. Číňané vidí, že proti nim stojí hráč, který rozumí svým zájmům a chrání si je. Když vyčerpají všechny možnosti u soudů, zkouší z toho co nejvíc vytěžit politicky. Zvlášť ve chvíli, kdy vidí, že to Amerika myslí opravdu vážně. A že na černou listinu firem spolupracujících s čínskou armádou, kterým odřízne přístup k nejmodernějším americkým technologiím, přidala Tencent, který je mimo jiné majitelem velmi populární sítě WeChat s 1,34 miliardy uživatelů. Nebo výrobce akumulátorů CATL, které používá i většina evropských automobilek.
Zuckerberg se naloďuje k vítězům
Strategii dua Trump–Musk velmi rychle navnímal třetí nejbohatší muž světa, majitel Mety Mark Zuckerberg, který vlastní vůbec nejmasovější světové sítě. Facebook s 3,07 miliardy uživatelů a Instagram s 2 miliardami. Pochopil, že má takovou moc, že by mohl být novému mocenskému tandemu překážkou, kterou budou chtít odstranit. Proto se rozhodl, že bude hrát podle jejich not. Jeho obrat ze dne na den je skutečně koperníkovský. Facebook, který byl synonymem zákazů, fact checkingu, boje proti dezinformacím, hate speech atd., teď bude podle Zuckerberga úplně jiný. Přestane cenzurovat a prosazovat progresivní ideologii. A nabídl Trumpovi, aby spolu s ním bojoval proti cenzuře. „Dostali jsme se do bodu, kdy děláme příliš mnoho chyb a příliš cenzurujeme, zažíváme určitý bod společenského zlomu, kdy lidé opět dávají přednost svobodě slova. Vracíme se ke svobodě slova,“ řekl majitel Mety. V podcastu Joe Rogana pak popsal, jak brutálně v minulosti pod tlakem americké vlády cenzuroval.
Někdejší financiér levicových progresivních proudů tak chce zjevně nastoupit do hlavního proudu MAGA k Trumpovi a Muskovi i stylem. V rozhovoru s Roganem prohlásil, že firmy potřebují víc „maskulinní energie“. A přirozeně poslal sponzorský dar pro Trumpův tým, připravující převzetí moci.
Evropa v pasti technologických gigantů
Takže tady máme sjednocenou frontu amerických vlastníků největších sociálních sítí, dost možná ještě posílených o přístup k čínskému TikToku. To už není dominance. To je téměř monopol. Navíc mentálně nastavený úplně jinak, než jsou především elity Evropské unie, ale i politici v mnoha evropských zemích. A ti teď bez jediné vlastní silné technologické firmy, která by byla schopná těm americkým a čínským konkurovat, stojí téměř bezbranní před obrovskou politicko-ekonomicko-mediální mocí, kterou Trump s Muskem bez váhání použijí. Elon Musk už to vstupováním do britské a německé politiky naplno předvádí.
Máme tady sice velmi silnou evropskou regulaci Digital Servis Act (DSA), v mnoha ohledech připomínající to, co Zuckerberg dobrovolně provozoval v Americe. A čemu se říká cenzura. Je to celá paleta byrokratických zásahů. Zároveň ale Evropa nemá sílu preventivně chránit vlastní zájmy proti nepřátelům, jak to předvedla Amerika se zákazem TikToku. Takže místo toho hrozí, že se stejně jako v Rumunsku budou rušit volby, protože soudy dospějí k názoru, že byly podle platných evropských pravidel zmanipulované.
Evropští politici vůbec nejsou v jednoduché pozici. Kdyby na americký technologický komplex v čele s Trumpem a Muskem nastoupili silově, pánové z Bílého domu jim jistě sdělí, že své sociální sítě v Evropě klidně vypnou, když se to Bruselu a spol. nelíbí. Kdyby to evropští politici hráli do finále a vypnout je nechali, poštvou si proti sobě své občany, kteří berou americké i čínské sítě jako základní součást svého životního standardu. A navíc dál velmi podkopou konkurenční schopnost evropského byznysu. Bez digitální reklamy, která jede na sítích, se už dnes nedá globálně obchodovat.
Tohle je cena za technologickou zaostalost. Evropě tak nezbývá v zájmu vlastní prosperity nic jiného než s Trumpem, Muskem a spol. velmi šikovně vyjednávat. Bohužel z pozice toho výrazně slabšího.