Bundesbank: Německu hrozí víc firemních bankrotů

Německé hospodářství se nachází v silném útlumu, což by mohlo příští rok znamenat větší počet krachujících firem. Na riziko rostoucích insolvencí upozorňuje Bundesbank ve své čerstvé zprávě o stabilitě bankovního odvětví.

Hospodářství největšího obchodního partnera českých firem se po většinu minulého roku nacházelo v recesi. Slabá poptávka po německém zboží spolu s prudce rostoucími náklady na energie a tlakem na růst mezd oslabily celý průmyslový sektor.

„Německá ekonomika stále čelí hlubokým strukturálním výzvám, které tíží střednědobý výhled růstu,“ uvedla ve zprávě německá centrální banka. To pravděpodobně otřese podnikovým sektorem, zejména proto, že zisky německých firem od konce roku 2022 téměř v každém čtvrtletí klesaly.

„S ohledem na probíhající strukturální změny a pokračující ekonomickou slabost je v příštím roce pravděpodobný významný počet firemních insolvencí,“ sdělila Bundesbank.

Z dat, které Bundesbank bank ve zprávě zveřejnila, vyplývá, že nejhůře zasažené jsou firmy z odvětví obchodu, kde pohledávky v insolvenčním řízení dosáhly ke konci června hodnoty více než sedm miliard euro. Následují nemovitosti a služby, ve kterých se insolvenční pohledávky ke stejnému datu pohybovaly na úrovni 6,5 miliardy a 5,5 miliardy euro.

Podle analýzy konzultační společnosti Falkensteg, zpracované pro deník Handelsblatt, vzrostl ke konci června letošního roku počet středně velkých a velkých německých společností neschopných splácet své dluhy meziročně o 41 procent v porovnání se stejným obdobím loňského roku. Celkem 162 německých firem s ročním obratem minimálně 10 milionů euro podalo v prvních šesti měsících letošního roku návrh na insolvenci.

Finanční systém největší evropské ekonomiky „čelí akutním výzvám“ daným geopolitickým napětím a slabou ekonomikou, napsala Bundesbank ve zprávě. To nutí dohledové orgány k větší ostražitosti, především v oblasti realitního sektoru, dodala.

Schopnost německých firem splácet své dluhy může být nadále zhoršena vyššími úrokovými sazbami, které povedou k vyšším nákladům na refinancování úvěrů. To může přispět k dalšímu růstu v počtu případů nesplácení, varoval německý regulátor.

Rychlý sled zvyšování úrokových sazeb od začátku roku 2022 se negativně podepsal na hodnotě nemovitostí a prodražil splácení dluhů. Riziko problémů se splácením úvěrů v Německu dle ekonomů trvá, i když Evropská centrální bank (ECB) letos začala sazby snižovat.

Ceny rezidenčních nemovitostí se stabilizovaly, a přestože jsou nemovitosti stále poněkud nadhodnocené, modely dle Bundesbank ukazují, že pravděpodobnost náhlého propadu cen se snížila.

Vyhlídky komerčních nemovitostí jsou však o dost horší. „Ceny komerčních nemovitostí v první polovině roku 2024 dále neklesaly, ale riziko dalšího výrazného poklesu cen se oproti loňskému roku zvýšilo,“ dodala ve zprávě německá centrální banka.