Čína zvažuje možnost prodeje amerického TikToku Elonu Muskovi
Vrcholní představitelé čínské vlády podle exkluzivní zprávy agentury Bloomberg zvažují plán, aby americkou část sociální sítě TikTok převzal miliardář Elon Musk. Scénář prodeje blízkému spolupracovníkovi nastupujícího prezidenta Donalda Trumpa se diskutuje pro případ, že by se nepodařilo odvrátit úplný zákaz fungování TikToku ve Spojených státech. Ten má vstoupit v platnost již tuto neděli.
Populární aplikace, která umožňuje uživatelům vytvářet a sdílet krátká videa, je vlastněna čínskou společností ByteDance, jež přímo odpovídá Komunistické straně Číny. Americké soudy tak kvůli obavám o národní bezpečnost nařídily, že vazby mezi TikTokem a ByteDance se musí přerušit a Tiktok musí být prodán do nečínských rukou, jinak musí aplikace ve Spojených státech skončit. TikTok je kvůli roli ve vlivových kampaních spojených s volbami v evropských zemích také předmětem zájmu evropských regulátorů.
Podle nejmenovaných zdrojů Bloombergu zástupci Číny „silně preferují“, aby TikTok zůstal ve vlastnictví mateřské společnosti ByteDance, která se proti zákazu fungování ve Spojených státech odvolala k Nejvyššímu soudu. Ten však již vyslal signály, že zákon, kterým se TikTok v zemi zakazuje, zřejmě potvrdí.
Čínští představitelé tak začali diskutovat alternativní řešení v rámci úvah, jak spolupracovat s nastupující administrativou Donalda Trumpa. Jedno z takových řešení má podle zdrojů Bloombergu zahrnovat osobu magnáta Elona Muska. Musk, který je nejbohatším člověkem na světě, je také majitelem sociální sítě X a silným podporovatelem Trumpa. V jeho nastupující administrativě získal post šéfa nového resortu, zaměřeného na zefektivnění státní správy, který bude sdílet s podnikatelem Vivekem Ramaswamym.
Podle jednoho z diskutovaných scénářů by kontrolu nad americkým TikTokem převzala Muskova síť X, dříve Twitter. TikTok by přidal svých 170 milionů uživatelů ve Spojených státech k asi 106 milionům amerických uživatelů sítě X, a podpořil by tak její atraktivitu pro inzerenty. Uživatelská data shromážděná TikTokem by zase mohla využít Muskova xAI, společnost zaměřená na vývoj umělé inteligence. Celosvětově má TikTok asi miliardu uživatelů, zatímco X podle datového portálu Statista používá asi 429 milionů lidí.
Nástroj ke smiřování
Podle Bloombergu ještě nedošlo k finálnímu rozhodnutí a zatím se jedná jen o předběžné úvahy, jak osud TikToku za daných okolností směřovat. Není také zřejmé, zda ByteDance o těchto úvahách ví či zda se již Musk, TikTok a ByteDance kvůli vyjednávání o případné dohodě sešli. Musk již dříve řekl, že zákaz TikToku ve Spojených státech nepodporuje, protože by porušoval svobodu slova.
Podle Bloombergu si je vláda v Pekingu vědoma, že ji čekají tvrdá jednání s Trumpovou administrativou ohledně cel a omezení vývozů, a TikTok považují za nástroj možného usmíření či změkčení pozic. Významná transakce s jedním z nejbližších spolupracovníků Trumpa se má čínské vládě zamlouvat i proto, že doufá, že si bude moci udržet vliv ohledně toho, zda bude TikTok nakonec prodán.
Analytici Bloomberg Intelligence odhadli, že americká verze TikToku by mohla mít hodnotu kolem 40–50 miliard dolarů. Za Twitter Musk v roce 2022 zaplatil celkem 44 miliard dolarů. Obří půjčku, kterou si na to vzal, stále splácí. Není jasné, jak by případný nákup TikToku financoval a zda by kvůli němu nemusel prodat jiný majetek.
Trump nastoupí do úřadu v pondělí 20. ledna, den po nabytí účinnosti zákazu TikToku ve Spojených státech. Očekává se, že se bude pokoušet zákaz oddálit. Již dříve řekl, že chce tuto aplikaci „zachránit“. Podle rozhodnutí soudu by ukončení fungování TikToku probíhalo tak, že nejprve nebude možné stáhnout aplikaci a aktualizace. Postupně by se pak vypnul celý TikTok.
Sociální média v čase dramatické proměny
Poměry na platformách sociálních sítí procházejí v posledních dnech před nástupem Donalda Trumpa dramatickým vývojem. Mark Zuckerberg, majitel Mety, provozující Facebook a Instagram, ohlásil ve svém videu zásadní obrat od ideologické cenzury, kterou v posledních letech podle svých vlastních slov provozoval. „Je potřeba se vrátit k našim kořenům svobodné debaty. Dostali jsme se do bodu, kdy děláme příliš mnoho chyb a příliš cenzurujeme, zažíváme určitý bod společenského zlomu, kdy lidé opět dávají přednost svobodě slova. Vracíme se ke svobodě slova,“ řekl majitel Mety. Končí letitá politika fact chekingu. Lidé jen budou moci psát faktické výhrady k postům. Podobně, jako je to dnes na Muskově X. Zuckerberg dodal, že se těší na spolupráci s Donaldem Trumpem.
Zuckeberg také vystoupil v nejsledovanějším podcastu Joe Ragana, jehož každou epizodu v průměru zhlédne 11 milionů lidí. Popsal, jak brutálně ho do cenzury tlačila administrativa Joe Bidena. „Bylo to jako z 1984 (proslulý dystopický román George Orwella, pozn. red.). Bidenova administrativa nás nutila mazat pravdivé informace o vakcínách (za covidu) a jejich vedlejších účincích. Nechtěl jsem být ten, kdo rozhoduje o pravdě pro miliardu uživatelů. Ověřování faktů se stalo příliš ideologické,“ řekl Zuckerberg. Jeho slova ukazují, jak pružně je byznys schopen reagovat na změnu politických poměrů.