Dekretem uvalím další cla na Čínu, Kanadu a Mexiko, prohlašuje Trump

Donald Trump vystřelil první konkrétní hrozbu cel. Na své sociální síti Truth Social, která je jeho hlavním komunikačním kanálem, oznámil, že hned první den po své inauguraci uvalí dodatečná cla na úrovni deset procent na všechno zboží z Číny. Mělo by jít o cla nad rámec těch současných, která například u elektrických aut dosahují 100 procent a u baterií 25 procent.

Na všechno kanadské a mexické zboží má nově platit clo 25 procent. Před cly neochrání americké sousedy ani dohoda o volném obchodu USMCA (United States-Mexico-Canada Agreement), známá jako NAFTA 2.0, kterou s nimi v roce 2019 při svém prvním mandátu uzavřel na pozadí výhrůžek obchodními válkami právě Trump. Proti původní NAFTA je v řadě bodů výhodnější pro Spojené státy. 

Cla proti drogám a migraci

Trump tak potvrdil to, co říkal již během kampaně a co v posledních dnech potvrzoval jeho nový ministr financí Scott Bessent. Cla se budou využívat k tlaku na spojence i protivníky, jako zbraň ve vyjednávání. Tato první vlna cel má být trestem za to, že se z Mexika a Kanady šíří do Ameriky drogy a přicházejí odtud nelegální migranti. Čínu, které již dříve pohrozil zavedením plošného 60procentního cla, obvinil, že navzdory svým slibům nezavedla trest smrti pro obchodníky s fentanylem. Ten se z Číny do Spojených států často dostává právě přes Mexiko. Předávkování fentanylem je ve Spojených státech stále častější příčinou úmrtí. „Drogy proudí do naší země v nevídaném množství. Především přes Mexiko. Než se to zastaví, na všechno čínské zboží do Ameriky bude uvaleno dodatečné clo deset procent,“ napsal Trump. 

I Kanada a Mexiko se podle něj můžou těšit na cla od jeho prvního dne v úřadě. „Jak každý vidí, přes hranice Mexika a Kanady přicházejí tisíce lidí, kteří s sebou přinášejí nevídané množství drog a kriminality.“ Než to američtí sousedé dokážou zastavit, bude na všechno jejich zboží uvaleno clo na úrovni 25 procent. 

Pro obě země je to velmi vážný problém. Nejsilnější ekonomika světa je pro ně klíčovým obchodním partnerem, na němž jsou existenčně závislí. Vývozy do Ameriky mohou těžko přesměrovat jinam. Donald Trump to moc dobře ví. Právě tím je dotlačil k nové obchodní dohodě během svého prvního mandátu. 

Kanadský premiér Justin Trudeau se okamžitě proti Trumpově výhrůžce ohradil s tím, že z Kanady do Ameriky míří minimum migrantů. Kanadský dolar se proti americkému propadl na čtyřleté minimum. 

Trumpův první výstřel se cly přišel jen pár hodin poté, co na finanční trhy přineslo uklidnění jméno jeho nového ministra financí, jímž se stane finančník Scott Bessent. Toho investoři považovali za krotitele Trumpových nejdivočejších nápadů. V pondělí se tak před Trumpovým oznámením poprvé po volbách otočil trend na trhu. Dolar začal padat spolu s výnosy amerických vládních dluhopisů. Pak promluvil Trump o clech a všechno se zase otočilo.

Trump a krotitel jeho nápadů

To ukazuje, že duo Trump – Bessent bude fungovat prostřednictvím vzájemného vyvažování. Divoký Trump a umírněný Bessent, který bude jeho výstřely mírnit. V praxi role hodného a zlého policajta. 

Dolar, který od volebního vítězství Trumpa proti euru stále posiloval, až se v pátek dostal na nejsilnější hodnotu za poslední dva roky, včera poprvé po Bessentově nominaci oslabil. Obchodoval se za 1,0493 za euro.

Výrazně ale klesly především výnosy ze státních dluhopisů. U těch s desetiletou splatností se dostaly až na 4,27 procenta. Jde o výrazný pokles proti vrcholu post-volebního vzestupu, kdy se 15. listopadu vyšplhaly až na 4,46 procenta. Pak přišel Trump se cly a výnosy znovu povyskočily na 4,29 procenta. 

V prvním rozhovoru poté, co si ho Donald Trump vybral za ministra financí, Scott Bessent pro deník Wall Street Journal řekl, že cla bude zavádět postupně. Už v předchozích vyjádřeních naznačoval, že je bude využívat jako diplomatický a vyjednávací nástroj v zahraniční politice, přes který se bude snažit prosadit americké zájmy. Především Evropa se tak nemusí bát, že by cla na úrovni deset až dvacet procent, která Donald Trump sliboval v kampani, přišla okamžitě. Bessent už před jmenováním upozorňoval, že první na řadě budou cla na čínské zboží. Trump svým rozhodnutím všechna Bessentova slova potvrzuje. Se cly pracuje jako s nátlakem.

Nový ministr financí pro Wall Street Journal řekl, že kromě snižování daní se bude soustředit také na škrty výdajů v rozpočtu a „udržení dolaru jako světové rezervní měny“. Právě to někteří ekonomové zpochybňovali v obavách z velmi rychlého růstu amerických veřejných dluhů. Bessent tak potvrdil svou pověst rozpočtového jestřába a mírní obavy z nové vlny inflace, kterou by mohl vyvolat mix cel, snižování daní a prudkého růstu státního dluhu. „Výběr Bessenta určitě nezastavuje riziko cel a obchodních válek. Vylučuje extrémní scénáře. Právě to přineslo potřebný klid na trh s dluhopisy,“ řekl pro Bloomberg Ian Lyngen, hlavní stratég pro BMO Capital Markets. 

Bessent bude v Trumpově ekonomickém týmu zjevně hrát roli toho, kdo nápady na cla tlumí. Jeho názorovým protivníkem zjevně bude zastánce tvrdé celní linie, nový ministr obchodu Howard Lutnick, který stejně jako Bessent přichází do Trumpovy administrativy z Wall Street.