Dohoda o částečném příměří je hotova. Rusové ji však podmiňují rozvolněním sankcí

Spojené státy v úterý oznámily, že se s Ukrajinou a Ruskem dohodly na pozastavení útoků v Černém moři a na energetické cíle. Avšak již krátce poté se rozhořel spor o interpretaci dohod, kterých USA dosáhly s každou zemí zvlášť. Jejich asymetrické podmínky dál přiživují obavy Ukrajiny a Evropy, že Spojené státy v mírových jednáních straní Rusku.

Zatímco Ukrajina přijala návrh dohody bez podmínek, Rusko od USA získalo navíc příslib, že budou usilovat o zmírnění některých sankcí. Spojené státy v oficiálním shrnutí výsledků třídenních separátních jednání v Saúdské Arábii uvedly, že „pomohou obnovit přístup Ruska na světový trh pro vývoz zemědělských produktů a hnojiv, sníží náklady na námořní pojištění a zlepší přístup k přístavům a platebním systémům pro tyto transakce.“

Rusové tlačí na návrat do systému SWIFT

Kreml dohodu o příměří potvrdil, ale podle agentury Bloomberg uvedl, že před jeho zahájením musejí být zrušeny sankce vůči ruským bankám a společnostem zabývajícími se vývozem zemědělských produktů, včetně jejich opětovného zapojení do dominantního mezinárodního systému pro platby SWIFT. To dokazuje, jak Rusko bolí právě toto opatření, které na hlavní ruské banky uvalily západní země krátce po zahájení ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022.

Prezident Donald Trump při projevu v Bílém domě připustil, že jsou Spojené státy připraveny jednat i o těchto podmínkách kladených Ruskem. „Budeme se jimi zabývat a právě teď o všech přemýšlíme,“ citoval jej Bloomberg. USA však mnohé sankce, včetně systému SWIFT, nejsou schopny uvolnit bez souhlasu Evropské unie. Podle informací z minulého týdne Spojené státy připouštějí zapojení Evropy, která byla dosud postavena stranou, do mírových jednání. Důvodem je právě snaha USA dosáhnout v rámci mírových rozhovorů zmírnění nebo zrušení některých sankcí vůči Rusku.

Ukrajina ruský výklad úterních dohod odmítá a tvrdí, že příměří má vstoupit v platnost okamžitě a bez dalších podmínek. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém nočním videoprojevu pro sociální sítě označil prohlášení Kremlu za pokus o „překrucování dohod“. USA za jejich zprostředkování ocenil, avšak pokud Rusko vyjednané podmínky poruší, Zelenskyj naznačil, že bude vůči Rusku požadovat uvalení dalších sankcí.

„Teď musí výsledky doručit Rusko. Nevěříme jim. A upřímně řečeno – Rusku nevěří ani svět. Jsou to teď oni, kdo musí dokázat, že jsou skutečně připraveni válku ukončit,“ napsal na síti X. Dohoda se vztahuje také na 30denní zastavení útoků na energetickou infrastrukturu, které měla na základě telefonátů Trumpa s Putinem a Zelenským platit již od 18. března, avšak dosud nebyla uvedena do praxe. Ukrajina minulý týden prohlásila, že požaduje její formální odsouhlasení v rámci vyjednávání. Rusko uvedlo, že je připraveno toto příměří prodloužit.

Pochyby ohledně nestrannosti USA

Ukrajina a její evropští spojenci se obávají, že Donald Trump, který mírové rozhovory zahájil v únoru bez koordinace s Ukrajinou i evropskými spojenci v rámci NATO, může s Putinem uzavřít ukvapenou dohodu, aby dostál svému předvolebnímu slibu ukončit válku co nejrychleji. Panuje obava, že zde rychlost půjde na úkor bezpečnosti. Je zjevné, že Rusko Trumpova slibu využívá, jednání protahuje, a vytváří tak prostor pro další stupňování svých požadavků. Mezi ně patří i závazek, že Ukrajina nebude přijata do NATO a vzdá se svých území, na která si Moskva činí nárok.

Rovněž samotné zaměření příměří na Černé moře a energetickou infrastrukturu se jeví jako výhodnější pro Rusko. Ukrajina byla v posledních dvou letech úspěšná v dronových útocích na ruskou černomořskou flotilu a v poslední době se jí dařilo také zasahovat ruská ropná a další energetická zařízení, která jsou klíčová pro schopnost země generovat exportní příjmy pro vedení války.

Uvolnění sankcí, které Rusko požaduje, by mu umožnilo zvýšit exportní příjmy z vývozu hnojiv a potravin, včetně obilí, jehož je s pětinovým podílem největším světovým vývozcem. To by pomohlo odvrátit hrozící kolaps ruské ekonomiky, vyčerpané více než tříletým útokem na Ukrajinu, a zvýšit riziko dovyzbrojení ruské armády a obnovení útoků na Ukrajinu.

Ta si nemůže dovolit americké návrhy zpochybňovat nebo si klást požadavky, protože je závislá na amerických dodávkách zbraní a zpravodajských informací, jež Evropa momentálně není schopna nahradit. Napadená země se nyní snaží dokázat, že o mír stojí. Minulý měsíc se dostala do ostrého sporu s americkou administrativou a na týden o americké dodávky zbraní a informací bezpečnostních agentur přišla.