Drill, baby, drill. Trump plánuje posílit těžbu a fosilní energetiku

Ve stínu pozornosti, kterou na sebe strhává Elon Musk, trochu zapadá, že Donald Trump, spolu s lidmi ze Silicon Valley a Wall Street, přivádí do vlády i vlivné těžaře. A právě posílení pozice světového energetického hegemona a exportéra ropy a plynu má být pilířem Trumpova druhého mandátu.

Spojené státy odstoupí od Pařížské klimatické dohody a místo dekarbonizace začnou znovu posilovat fosilní energetiku, se speciálním důrazem na těžbu ropy a plynu a jejich vývoz. Tyto kroky budou mít velký vliv nejen na světovou ekonomiku, ale i geopolitiku. Pokud bude značná část vyspělého světa brát americké suroviny namísto těch z Ruska nebo Blízkého východu, výrazně to sníží globální význam těchto bezpečnostně mimořádně problematických regionů.

Těžař v čele ministerstva energetiky

Ministrem energetiky se stane velký odpůrce zelených a dekarbonizačních tažení Chris Wright, šéf frakovací firmy Liberty Energy. Muž bez jakýchkoliv politických zkušeností už ve středu 15. ledna při grilování v Kongresu, který ho do funkce bude muset schválit, řekl, že jeho prioritou je expanze těžby a vývozu ropy a zkapalnělého plynu (LNG), a také jaderné energetiky. Amerika by se měla stát energetickou a těžařskou velmocí, která bude mít dost levné energie nejen pro sebe, ale bude ji i masivně vyvážet. „Abychom byli globálně schopni konkurovat, musíme zvýšit výrobu energií, včetně komerční jaderné energetiky a LNG, a snížit tím Američanům ceny energií,“ cituje agentura AP Wrightův proslov v Kongresu. „Bidenova administrativa viděla energetiku jako zátěž místo toho, aby si uvědomila, jak obrovské je to národní bohatství.“

To je opačný kurz, než jaký se svým Green Dealem a cestou k uhlíkové neutralitě razí Evropská unie, která pokutuje drahými povolenkami výrobu z fosilních paliv, ale i další odvětví, včetně dopravy. Výsledkem této politiky jsou pro firmy v Evropě ceny elektřiny vyšší v průměru o 158 procent a ceny plynu o 345 procent. S těmito daty pracuje takzvaná Draghiho zpráva o úpadku evropské schopnosti konkurovat, kterou si u bývalého prezidenta Evropské centrální banky zadala Evropská komise.

Je to ale také obrat politiky Joea Bidena. Ten prosazoval dekarbonizaci méně socialistickými zásahy než Evropa. Mířil však podobným směrem, a ten dotáhl až do finále. Minulý týden ještě podepsal zákaz těžby ropy a plynu na 625 milionech akrů amerických pobřežních vod. V lednu 2024 pozastavil vydávání povolení na vývozy LNG do chvíle, než se prověří jejich „ekonomické a environmentální dopady“.

Fosilní hegemon

Je zřejmé, že to vše padá. A málokterá oblast přinese tak zásadní změnu kurzu jako právě energetika. Již zítra se Trump chystá podle Bloombergu vyhlásit stav „národní energetické nouze“, v rámci nějž chce urychlit zrušení omezení, kterými odvětví energetiky svázala Bidenova vláda. Agentura Reuters už v listopadu přinesla exkluzivně detailní informace o Trumpových plánech v energetice. S nominací Wrighta lze čekat, že bude obrovské nasazení rychle je uvést do reality. Na seznamu Trumpových energetických priorit je na jednom z čelných míst plán na obnovení vydávání licencí k vývozu zkapalněného plynu. Nastupující prezident chce co nejrychleji vyřídit už dříve podané žádosti o povolení vývozu.

Velmi symbolickým gestem energetické expanze má být rozšíření ropovodu Keystone, které pod tlakem ekologických organizací po nástupu do úřadu Biden zrušil. Projekt má umožnit vést ropu z Kanady do Spojených států. Kterákoli firma by se ale do stavby chtěla pustit, bude začínat úplně od začátku, protože práva na využití pozemků, která byla už dříve pro projekt koupena, se mezitím vrátila původním vlastníkům. Pro Trumpa má Keystone vysokou symbolickou hodnotu, protože jeho poslední fázi povolil právě on, a to v lednu 2017, krátce po nástupu na post prezidenta při svém prvním mandátu.

Tlak na Mezinárodní energetickou agenturu

Podstatná část Trumpových energetických plánů musí být schválena Kongresem nebo regulátorem Federal Energy Regulatory Commission (FERC). Nastupující prezident bude Kongres tlačit, aby uvolnil finance na opětovné naplnění zásobníků ropy ve strategických státních rezervách. Tyto rezervy se významně snížily během Bidenovy vlády, která je odčerpávala, aby na trh dostala větší množství suroviny ve snaze zpomalit tempo růstu cen. Opětovné naplňování rezerv zvýší přinejmenším krátkodobě poptávku po ropě, které ale podle odhadů Mezinárodní energetické organizace (IEA) má být příští rok na trhu značný přebytek, především kvůli slábnoucí poptávce z Číny. 

Právě v Paříži sídlící organizaci IEA se Trump bude snažit tlačit ke změně strategie. Dlouhodobě ji kritizuje za to, že se příliš soustředí na snižování emisí, a málo na energetickou bezpečnost a rozšiřování kapacity nových energetických zdrojů. A poradci Trumpa pobízí, aby zastavil americké příspěvky do IEA až do chvíle, než mezinárodní instituce změní svůj dosavadní přehnaně dekarbonizační kurz. 

Posílení vývozu LNG

Joe Biden zastavil vydávání nových licencí na vývoz LNG letos v lednu s argumentem, že je potřeba získat čas a prozkoumat, jaké má zkapalněný plyn ekologické dopady. Snažil se tím získat hlasy zelených voličů, kteří právě na omezení vývozu fosilních paliv a útlum frakování tlačili. Bez vývozních povolení nemohou investoři začít stavět nové projekty. V této chvíli má kvůli Bidenovu zákazu zpoždění hned několik nových projektů v Louisianě a dalších minimálně pět velkých projektů na povolení čeká. 

Spojené státy se díky frakování staly už v roce 2022 největším producentem zemního plynu na světe. Právě jejich plyn očekávala Evropa, když po Putinově útoku na Ukrajinu stavěla kolem pobřeží nové LNG terminály. 

Nové licence, nová těžba

Trumpovy bezprostřední plány počítají podle zdrojů Reuters i s okamžitým rozšířením těžby ropy a plynu v pobřežních vodách a na území, které patří federální vládě. Průměrná doba, za kterou se dalo za Bidenovy vlády získat licenci na těžbu, byla podle dat regulátora 258 dní, zatímco za Trumpova prvního mandátu to v průměru trvalo 172 dní. Navzdory průtahům ale Bidenova vláda podle oficiálních dat vydala těchto povolení víc než Trumpova první administrativa. Těžba v pobřežních vodách se na celkové americké těžbě ropy podílí zhruba 25 procenty, u plynu jde o 12 procent.