EU zavádí odvetná cla na americké dovozy. Postihnou zboží za 26 miliard eur

Evropská unie ve středu zareagovala na nová americká cla uvalená od úterka na hliník a ocel a oznámila plán zavést 25procentní clo na zboží dovážené ze Spojených států v celkové hodnotě 26 miliard eur. Podle Evropské komise se jedná zhruba o stejnou částku, jako je hodnota evropského zboží zatíženého americkými cly. Obchodní válka mezi oběma mocnostmi a mnohaletými spojenci se tak rychle stupňuje.

Nová evropská cla budou podle oznámení na webových stránkách Komise uvalena kromě oceli a hliníku také na americký textil, zemědělské výrobky, elektroniku či tabák. Dotknou se také amerických člunů a jachet, burbonu či motorek. Měla by začít platit od poloviny dubna.

EU se ke kroku rozhodla jen několik hodin poté, co začala platit 25procentní cla na dovozy obou typů kovů do Spojených států. Nově uvalená americká cla podle Komise zatíží evropské vývozy do USA v hodnotě 18 miliard eur. Veškerá americká cla na evropské zboží se v souhrnu vztahují na zboží v hodnotě 28 miliard dolarů. To je podle agentury Bloomberg skoro čtyřnásobně větší hodnota zboží než během Trumpova prvního mandátu, kdy kvůli obavám „o národní bezpečnost“ uvalil cla na evropské exporty kovů v hodnotě 7 miliard dolarů.

EU je podle oznámení připravena s americkou administrativou jednat a nalézt řešení. Tato celní opatření mohou být „kdykoliv“ zrušena, pokud se takové řešení najde.

Namísto deeskalace jsou však zatím v platnosti plány, které budou transatlantickou obchodní válku spíše stupňovat. Spojené státy se od dubna chystají zavést ještě takzvaná reciproční cla, která mají dorovnávat překážky, jež obchodu se Spojenými státy staví obchodní partneři po celém světě, tedy včetně EU. Krom cel vnímá Trumpova administrativa jako překážku i různé typy daní, včetně evropské daně z přidané hodnoty (DPH). Podobně nahlíží i na oslabování měnového kurzu.

Záplava levnými dovozy oceli a hliníku

Evropský ocelářský trh zasáhnou americká celní opatření podle vyjádření mluvčího odvětvového sdružení Eurofer pro agenturu Bloomberg dvojím způsobem: jednak sníží vývozy oceli z EU do USA a jednak zřejmě povedou k dalšímu přílivu oceli na evropský trh, když se neevropští producenti budou snažit uplatnit své exporty mimo Spojené státy.

„Skutečně můžeme očekávat, že trh EU –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ který je levnými dovozy oceli z Asie, severní Afriky a Blízkého východu již nasycen –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ bude ještě více zaplaven,“ uvedl podle Bloombergu mluvčí. Dodal, že během Trumpova prvního mandátu, kdy na tyto kovy poprvé uvalil cla, skončily dvě ze tří tun oceli původně zamýšlených pro americký trh v Evropě. Výrobci hliníku se taktéž připravují na příliv dovozů, a to především z Kanady, která dodává více než polovinu celkových amerických dovozů tohoto kovu.

Chaos

Trumpova rozhodnutí v oblasti cel, která často nečekaně mění, už začínají ovlivňovat chování amerických spotřebitelů. Tamní firmy podle Reuters varují před dopadem na tržby, protože zaznamenaly, že Američané omezují spotřebu základního zboží. Chaotické kroky Trumpa kazí i náladu na trzích a přispívají k neochotě investorů nakupovat riziková aktiva. Akciové trhy oslabují již od minulého týdne, kdy Trump uvalil 25procentní clo na velkou část mexických a kanadských dovozů, jež nechrání smlouva o volném obchodu USMCA.

Kanadská provincie Ontario následně zavedla 25procentní přirážku k ceně elektřiny, kterou vyváží do amerických států Minnesota, New York a Michigan. To Trumpa rozhněvalo a v úterý ráno jako odvetu oznámil uvalení 50procentního cla na kanadskou ocel a hliník. O několik hodin později se však vrátil k původnímu návrhu na 25procentní sazbu. Stalo se tak poté, co premiér Ontaria Doug Ford přirážku pro Američany pozastavil. Manévry s cenou elektřiny se mu podařilo dotlačit americkou administrativu k příslibu jednání o nových podmínkách smlouvy o volném obchodu.