Google má dle amerického regulátora prodat vyhledávač Chrome

Americké ministerstvo spravedlnosti (DOJ) se rozhodlo požádat soud, aby přinutil společnost Google prodat svůj vlajkový vyhledavač Chrome. Ze strany končící administrativy prezidenta Joea Bidena jde o jeden z nejtvrdších pokusů zakročit proti velkým technologickým firmám, které jsou podezírány z monopolizace trhu. Zprávu přinesla agentura Bloomberg s odkazem na nejmenované zdroje.

Stejný soud už v srpnu rozhodl, že Google nelegálně vytvořil monopol v oblasti internetového vyhledávání. DOJ nyní také požádá, aby soud firmu přinutil k zavedení „opatření souvisejících s umělou inteligencí a jejím operačním systémem pro chytré telefony Android“. Bloomberg to uvedl bez dalších podrobností.

Agentura Reuters upozorňuje, že znovuzvolení Donalda Trumpa do prezidentského úřadu může v případu ještě zamíchat kartami. Dva měsíce před volbami Trump tvrdil, že bude Google stíhat za to, že je proti němu zaujatý. O měsíc později ale budoucí prezident vyjádřil názor, že rozštěpení firmy není dobrý nápad.

Google, vlastněný veřejně obchodovanou společností Alphabet, zpracovává 90 procent všech internetových dotazů v USA a návrh na nucený prodej jeho vyhledavače představuje jeden z nejvýznamnějších regulatorních zákroků proti předním technologickým gigantům. Jde o zásah srovnatelný s pokusem rozdělit Microsoft na začátku milénia. Tomu se softwarová firma ale nakonec ubránila. 

Google má díky vyhledávači Chrome kontrolu nad tím, jak lidé používají internet a jaké reklamy se jim zobrazují. Podle firmy má Chrome na trhu vyhledávačů dvoutřetinový podíl a získává tak informace, jež jsou důležité pro prodej inzerce. Inzertní příjmy jsou pak hlavním tahounem tržeb celé společnosti.

DOJ dle Bloombergu odmítl zprávu komentovat. Google prostřednictvím své viceprezidentky Lee-Anne Mulhollandové vzkázal, že ministerstvo prosazuje „radikální agendu, která v tomto případě daleko přesahuje právní otázky“ a poškodí spotřebitele.

Společnost se plánuje odvolat, jakmile americký okresní soudce Amit Mehta, který má kauzu na starosti, vynese konečné rozhodnutí.  To pravděpodobně učiní do srpna 2025.

Žalobci letos v srpnu předložili řadu možných opravných prostředků. Ty zahrnovaly ukončení exkluzivních smluv, prostřednictvím nichž Google platí miliardy dolarů ročně společnostem, jako je například Apple, aby zůstal výchozím vyhledávačem na tabletech a chytrých telefonech. Rozštěpení nebo prodej některých částí byznysu, například Chromu nebo operačního systému Android, byly další navrhovaná řešení.

Google se hájí, že jeho vyhledávač si získal přízeň díky své kvalitě. Kromě toho prý čelí silné konkurenci například ze strany Amazonu a dalších, a uživatelé si tak mohou jako výchozí vybrat jiné vyhledávače.

Americká vláda má, dle Bloombergu, možnost rozhodnout později, zda je prodej vyhledavače Chrome nezbytný. Nemusí se tedy rozhodnout hned, pokud shledá, že některé z dalších navrhovaných opravných prostředků zvýší konkurenci na trhu.