Inaugurace Big Tech. Technologické firmy budou teď mnohem více zasahovat do světové politiky

Přehlídka šéfů největších technologických firem, kterou bylo v pondělí možné vidět na inauguraci nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, je další ukázkou toho, jaký vliv bude mít nyní „Big Tech“ na chod Spojených států. A tedy i na světovou politiku. 

Rotunda Kapitolu ve Washingtonu, kde se Trumpova inaugurace konala, má kapacitu jen zhruba šest set míst, které běžně při této příležitosti obsazují hlavně nejvyšší političtí představitelé – členové nastupujícího prezidentského kabinetu a Kongresu, bývalí prezidenti a rodinní příslušníci. Také čelní představitelé armády, soudci Nejvyššího soudu a zahraniční hosté. Tentokrát ale dostala pozvánku i plejáda ředitelů a představitelů technologického sektoru – za Apple Tim Cook, Sundar Pichai z Alphabet, mateřské firmy Google. Přítomni byli také majitel Amazonu Jeff Bezos či Elon Musk, zakladatel Tesly a SpaceX. Nechyběl ani Mark Zuckerberg, jenž vede skupinu Meta, do které spadá Facebook a Instagram, nebo ředitel TikToku Shou Zi Chew. 

Kromě generálního ředitele Microsoftu Satya Nadelly a zakladatele společnosti Nvidia Jensena Huanga se inaugurace zúčastnili všichni představitelé největších technologických firem, které mají mezi investory přezdívku Magnificent 7 (Sedm statečných).

Vztahy nového prezidenta s technologickými společnostmi, které Trump historicky obviňoval z celé řady prohřešků včetně cenzury, prošly v poslední době zásadní otočkou. Mnozí lídři ze Silicon Valley Trumpa podpořili už během kampaně a po volebním vítězství mu zajeli pogratulovat i osobně do jeho floridské rezidence Mar-a-Lago. Společnosti jako Meta, Google, Microsoft a Amazon na jeho kampaň i do inauguračního fondu přispěly miliony dolarů. 

Výsledkem je sílící vliv Silicon Valley na novou Trumpovu administrativu. Do Trumpova týmu hvězd z velkého byznysu bude patřit také biotechnologický podnikatel a finančník Vivek Ramaswamy, který spolu s Muskem povede Ministerstvo efektivity (DOGE – Department of Government Efficiency). Nový viceprezident J. D. Vance je zase chráněncem amerického technologického investora Petera Thiela. Startupový investor David Sacks byl zase jmenován vládním zmocněncem pro AI a krypto

Přítomnost šéfa TikToku Shou Zi Chewa naznačuje, že se čínská sociální síť bude chtít s Trumpem domluvit, jak dál po prohraném sporu u Nejvyššího soudu USA. Tam se TikTok bránil zákonu, který mateřskou firmu ByteDance nutil do prodeje americké části z důvodu bezpečnostních rizik. Po prohrané soudní bitvě měla firma o víkendu ukončit činnost. TikTok službu nejprve zcela vypnul, ale v neděli, v reakci na Trumpovo prohlášení, ji zase obnovil. Trump totiž hned v pondělí vydal prezidentský dekret, který prodloužil provoz sítě o dalších 75 dnů, aby vytvořil prostor k vyjednávání o prodeji. Také zopakoval, že chce, aby sociální síť byla z poloviny vlastněná americkým státem.

Inaugurace se zúčastnil také zakladatel skupiny Meta Mark Zuckerberg. Ten nedávno veřejně obvinil Bidenovu administrativu z nátlaku ohledně kontroly obsahu a oznámil, že lidské moderátory obsahu na svých sítích už nebude využívat. To rezonuje s výroky Trumpa o tom, že v USA s jeho nástupem skončí „veškerá cenzura“.

Technologický sektor získává moc –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ kromě samotného dosahu svých platforem –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ také díky svým penězům. Dokáže za stovky milionů dolarů financovat různé politické iniciativy prostřednictvím takzvaných PAC (Political Action Committees) a najímat lobbistické kanceláře. V minulosti to dělaly například společnosti Uber a Airbnb nebo firmy podnikající v oblasti kryptoměn, jak to detailně popsal článek v časopise New Yorker.

Technologický sektor, který vždy inklinoval spíše k demokratům, se nyní naplno propojuje s Trumpem a jeho hnutím MAGA (Make America Great Again). To může být začátek nové éry, ve které budou zájmy technologických firem čím dál víc zasahovat do politiky.