Křetínského nákup Royal Mail je realitou. Stane se největší českou investicí v historii

Rekordní česká investice v zahraničí dostala zelenou. Prodej britské pošty Royal Mail za 3,6 miliardy liber (108 miliard korun) do rukou společnosti EP Group Daniela Křetínského schválila britská vláda. Informoval o tom britský server BBC. (Křetínský je také spolumajitelem Czech News Center, vydavatele newsletteru 11am.)  EP Group dnes rovněž prostřednictvím Londýnské burzy oznámila, že se dohodla s odbory a vedením Royal Mail na podmínkách odkupu akcií.

Transakce byla podrobena bezpečnostnímu přezkoumání britských úřadů, protože Royal Mail je součástí kritické infrastruktury Spojeného království. Křetínský kupuje Royal Mail spolu s J&T Capital Partners.

Převzetí pošty, jejíž historie sahá až do 16. století, proběhne prostřednictvím odkupu všech akcií firmy mateřské společnosti International Distribution Services (IDS). V ní je EP Group nyní největším akcionářem s 27,6procentním podílem prostřednictvím investičního vehiklu Vesa Equity Investment, ovládaného Křetínským. Finančník již podal závaznou nabídku na odkup celé firmy letos na konci května. Transakce zapadá do strategie EP Group, v níž je logistika jednou z klíčových oblastí zájmu.

Křetínský svoji investici v Royal Mail budoval postupně. Vesa se zaměřuje na investice do veřejně obchodovaných společností po celém světě. Často je v těchto firmách největším akcionářem. V jejím portfoliu jsou například podíly v americkém prodejci sportovní obuvi Foot Locker, ve francouzském řetězci Fnac Darty (někdejší vlastník českého Datartu) nebo v nizozemské poště PostNL. Vlastní také podíly v maloobchodních skupinách Casino Guichard-Perrachon a Sainsbury’s. Vesu spoluvlastní finančník Patrik Tkáč (44 procent plus 1 akcie), 6 procent akcií drží společnost manažerů EPH.

Britské vládě zůstane takzvaná „zlatá akcie“, díky které bude jakékoli rozhodnutí ohledně zásadních změn v majetkové struktuře, sídle a daňové rezidenci Royal Mail podléhat schválení vlády. Výsledkem jednání s odbory je také dohoda, že zaměstnanci získají 10 procent z dividend, které budou vypláceny EP Group, píše BBC. Vznikne také zaměstnanecká skupina, která se bude každý měsíc scházet s vedením Royal Mail, a tím získá větší vliv na fungování firmy.

Součástí prodeje je podle BBC také podmínka zachování rozsahu služeb doručování zásilek do všech domácích destinací za jednotnou cenu. Křetínský se rovněž zavázal, že zachová název, sídlo a daňovou rezidenci Royal Mail po dobu nejméně tří let. Netknuty mají zůstat také prostředky na důchody zaměstnanců.

Royal Mail byla postupně zprivatizována mezi lety 2011 a 2015 a podobně jako na ostatní poštovní společnosti ve světě na ni doléhá dramatický pokles zájmu o listovní zásilky. IDC kromě Royal Mail vlastní také mezinárodní logistickou společnost GLS, jejíž zisk loni mírně převážil nad ztrátou samotné Royal Mail.

Křetínský letos v květnu řekl agentuře Reuters, že má v úmyslu Royal Mail modernizovat, a zejména masivně investovat do postavení sítě doručovacích boxů. Právě to je klíčový faktor, který podle něj v příštích dvou až třech letech rozhodne o tom, kdo bude hrát jakou roli na prudce se rozvíjejícím evropském trhu s doručováním zásilek mimo domov. Křetínský odhadl náklady na vybudování 20 tisíc doručovacích boxů ve Velké Británii na 350–400 milionů liber s tím, že takovou síť bude potřebovat jak Royal Mail, tak GLS.

Křetínský vlastní skupinu firem, které působí od energetiky přes e-commerce až po média. Podle letošního žebříčku nejmajetnějších Čechů a Slováků Rich List 2024, sestavovaného magazínem e15 (též patřící do Křetínského mediální skupiny CNC), je nejbohatším Čechem. Finančník tak přeskočil i Renátu Kellnerovou, spolumajitelku skupiny PPF. Při zahrnutí všech podílů ve firmách a osobního majetku odhaduje e15 Křetínského jmění na 417,1 miliardy korun. Podle časopisu Forbes je stále na druhé příčce po Kellnerové s rodinou, s majetkem odhadovaným na 290 miliard korun.