Elon Musk představuje plány svého ministerstva

Američtí podnikatelé Elon Musk a Vivek Ramaswamy, kteří stojí v čele nově zřizovaného amerického Ministerstva efektivity, popsali v příspěvku pro názorovou rubriku deníku Wall Street Journal (WSJ), jak konkrétně chtějí fungování státu vylepšit.

Donald Trump, který se v lednu podruhé ujme funkce prezidenta Spojených států, oznámil zřízení nového rezortu po názvem „Department of Government Efficiency“ (DOGE) v první polovině listopadu. Dostál tak svým předvolebním slibům i dohodě se svým věrným podporovatelem Muskem.

Musk, který je nejbohatším člověkem na světě, se již dříve nechal slyšet, že chce provést ve fungování státu změny, kterými sníží rozpočtové výdaje o třetinu. Dle aktuálních dat jde zhruba o 2 biliony dolarů. Ramaswamy, který neúspěšně kandidoval proti Trumpovi v prezidentských primárkách, ale později se stal jeho příznivcem, zase uvedl, že chce snížit počet zaměstnanců federálních úřadu o tři čtvrtiny.

Muži v příspěvku pro WSJ sdělili, že využijí formu prezidentských dekretů, které mohou mít stejnou účinnost jako federální zákony, ke zrušení některých předpisů, jež neprošly tradičním schvalovacím procesem. Musk a Ramaswamy očekávají, že s menším množstvím předpisů bude pak možné snížit také počet úřadů i úředníků.

Cílem je využít Trumpův silný mandát a skrze nové ministerstvo změnit způsob fungování americké státní správy. Spojené státy se po volbách dostaly do unikátního politické konstelace, kdy má nastupující Trumpova administrativa možnost reformovat základy fungování amerického státu. Republikánská strana má většinu v kongresu a v obsazení Nejvyššího soudu je konzervativní většina 6–3, čímž se otevírá historická příležitost udělat zásadní změny ve státním aparátu. Pakliže bude činnost DOGE úspěšná, uspořádání federální vlády čekají největší změny od dob prezidentství Ronalda Reagana, který se prostřednictvím ustanovení fiskální rady známé pod názvem „Grace Commission“ snažil zefektivnit fungování státní správy v 80. letech minulého století.

DOGE se stane první nově zřízené ministerstvo od roku 2003, kdy vzniklo Ministerstvo vnitřní bezpečnosti v reakci na teroristické útoky 11. září 2001 na města New York a Washington.

Vysoká vládní funkce se silnou výkonnou mocí je v případě Elona Muska, jehož firmy vydělávají prostřednictvím státních zakázek miliardy dolarů ročně, jistý střet zájmu. Dle deníku USA Today se hodnota zakázek, jež Musk uzavřel s americkou vládou vyšplhala za posledních 16 let na 20 miliard dolarů. DOGE proto bude fungovat spíše jako externí poradní orgán než regulérní součást vládního aparátu.

Dle televize Al-Džazíra bude Muskovo ministerstvo úzce spolupracovat s vládním Úřadem pro řízení a rozpočet „Office of Management and Budget“ (OMB), který má v Bílém domě na starosti návrhy týkající se federálního rozpočtu, jež americký prezident předkládá kongresu.

Podnikatelé již před nástupem Trumpa do funkce pomáhají jeho týmu s hledáním technických a právních odborníků, kteří budou identifikovat nadbytečné předpisy a analyzovat možnosti redukce státního aparátu, spolu s omezováním vládních výdajů.

Velká část aktuálně platných nařízení nemá dle Muska a Ramaswamyho formu zákonů přijatých kongresem, ale pravidel a předpisů vydávaných federálními úředníky, které nikdo nevolil. Nemají proto dle nich mandát o nastavení pravidel rozhodovat. DOGE plánuje předložit Trumpovi seznam předpisů, které může okamžitě pozastavit dekretem, a zahájit proces jejich přezkumu. Ten pak může vést i k úplnému zrušení přezkoumané regulace.

I když budou kritici podle dvojice pravděpodobně obviňovat prezidenta z přesahu pravomoci, půjde dle nich o nápravu nynějšího přesahu výkonné moci federálních úřadů.

Použití prezidentských dekretů ke zrušení regulací, které neprošly kongresem, je podle byznysmenů legitimní a zároveň nezbytné, a to v kontextu dvou klíčových rozsudků amerického Nejvyššího soudu vynesených během Bidenova prezidentství. Podle rozsudků nemohou federální úřady bez povolení kongresu zavádět regulace týkající se významných ekonomických a politických otázek a federální soudy by neměly přihlížet k výkladu práva a pravidlům úřadů. Rozsudek naznačuje, že některé úřady mohou překračovat svou pravomoc.

Milton Friedman je nejlepší

Spolu se snižováním počtu regulací bude s ohledem na nižší agendu možné redukovat i počet úředníků, myslejí si Musk a Ramaswamy. To ve svém důsledku bude znamenat, že méně úředníků bude vytvářet méně nových regulací. Zejména v této oblasti lze čekat protesty ze strany byrokratického aparátu, někdy přezdívaného „deep state“.

V této souvislosti zveřejnil minulý týden Musk na své sociální síti X starý rozhovor s Miltonem Friedmanem, ve kterém tento laureát Nobelovy ceny za ekonomii vyjmenovává ministerstva, která považuje za nadbytečná a měla by se zrušit, včetně resortu zemědělství, vzdělání, či obchodu. Muskův doplňující komentář k videu zní: „Milton Friedman is the best.“

Musk a Ramaswamy chtějí některé úřady přesunout mimo oblast Washingtonu a zaměstnancům nařídit povinnost docházet do kanceláře pět dní v týdnu, což by podle nich mohlo vést k vlně dobrovolných odchodů, které vítají. To může připomínat Muskovo převzetí společnosti Twitter v roce 2022, kdy zaváděl podobně tvrdá opatření, a vypudil jimi 80 procent zaměstnanců. Masivní odchody nakonec vedly k dočasnému ochromení fungování celé společnosti. Dle zářijové zprávy amerického časopisu Fortune je současná hodnota X (dříve Twitteru) na úrovni pouhých 25 procent z ceny, kterou za ni Musk zaplatil.

Americká federální vláda zaměstnává dle televize CNN asi 2,3 miliony lidí. Pokud by Ramaswamy chtěl dostát svému slibu a tři čtvrtiny z těchto pozic zrušit, o práci by přišlo 1,7 milionu Američanů. To by mimo jiné dramaticky omezilo množství služeb, které stát lidem nabízí.

V oblasti vládních výdajů se chce DOGE dle příspěvku v WSJ zaměřit na 500 miliard ročních federálních výdajů, které nejsou schváleny kongresem nebo jsou využívány způsobem, který nebyl původně zamýšlen. To zahrnuje například 535 milionů dolarů ročně pro veřejnoprávní vysílání Corporation for Public Broadcasting, 1,5 miliardy dolarů na granty mezinárodním organizacím nebo téměř 300 milionů dolarů pro progresivní skupiny, jako je Planned Parenthood.

Mnoho federálních smluv nebylo prý léta přezkoumáno a rozsáhlé audity provedené během dočasného pozastavení platby by mohly přinést významné úspory. Například Pentagon nedávno neuspěl již v sedmém po sobě jdoucím auditu, což dle podnikatelů signalizuje neefektivitu, s jakou je vynakládán jeho rozpočet přesahující 800 miliard dolarů.

DOGE bude moci využít i Muskův dosah skrze sociální síť X. Dvojice totiž plánuje spustit vlastní podcast, který by měl veřejnosti poskytovat nejnovější informace o aktuálně agendě ministerstva. Američtí daňoví poplatníci by tak měli získají lepší přehled o tom, jaké projekty vlastně financují.

Výkon činnosti Ministerstva efektivity bude dočasný a veškeré kroky by se měly odehrát do 4. července 2026, tedy do 250letého výročí vzniku Spojených států. Musk i Ramaswamy doufají, že existence DOGE po tomto datu už nebude potřebná.