Poslední šach Putinovi: Biden zvažuje další sankce na ruské vývozy ropy

Ještě před lednovým nástupem Donalda Trumpa do Bílého domu chce administrativa amerického prezidenta Joea Bidena oslabit válečnou mašinerii Ruska. Podle agentury Bloomberg zvažuje Bidenův tým další a přísnější sankce zaměřené na ruské ropné vývozy. 

Podrobnosti o možných nových opatřeních jsou stále ještě ve fázi příprav, napsal Bloomberg s odvoláním na zdroje, které informace poskytly pod podmínkou anonymity. 

Biden se původně dalším sankcím zacíleným na exporty ropy z Ruska bránil. Obával se, že by to před prezidentskými volbami mohlo způsobit prudký nárůst cen energií. Nyní je ale jeho tým těmto úvahám otevřený, protože ceny klesají. A podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) bude celosvětový trh s ropou v příštím roce vykazovat přebytky kvůli slábnoucí poptávce z Číny.

S končícím mandátem je Bidenova administrativa nakloněna i k agresivnějším akcím vůči Rusku. Prezidentův tým v poslední době například navýšil vojenskou a finanční pomoc Ukrajině a zavedl sankce proti Gazprombank. Američtí představitelé argumentují tím, že chtějí prezidentovi Volodymyru Zelenskému poskytnout co největší páky pro vedení případných rozhovorů o ukončení války. Není totiž jasné, jak se k podpoře Ukrajiny postaví Donald Trump. Nastupující prezident během voleb sliboval, že přiměje Ukrajinu a Rusko k rychlé dohodě na ukončení války. 

Rusko je jedním z největších světových těžařů ropy. Příjmy z prodeje ropy a plynu tvoří více než 40 procent federálního rozpočtu země.  USA už dovoz ruské ropy zakazují, ale dosavadní sankce, zacílené na omezení příjmů Kremlu z prodeje energetických surovin, přinášejí jen smíšené výsledky. Dosud šlo hlavně o limity na ceny, za které zákazníci od Ruska ropu kupují. 

Tentokrát by se sankce mohly zaměřit na individuální zahraniční odběratele. Podle Bloombergu přicházejí v úvahu také nové sankce na takzvanou stínovou flotilu tankerů, které Rusko používá k obcházení dosavadních sankcí. Používáním stínových tankerů se režim prezidenta Putina snaží různými taktikami zastřít původ suroviny. Tyto exporty je pak těžké monitorovat a nejsou v oficiálních statistikách. Opatření proti využívání stínové flotily k vývozům chystá i Evropská unie.

Biden by podle odborníků mohl použít sankční model podobný omezením, které Spojené státy uplatňují vůči íránské ropě. Ten je postavený na trestání těch, kdo problematickou ropu kupují. To ale může být v případě ruských exportů riskantní krok, protože jejich hlavními spotřebiteli jsou mocné země jako Čína a Indie. Mohlo by to nejen zvýšit globální ceny, ale také by to ještě více zvýšilo napětí ve vztazích se zeměmi, do nichž už nyní Spojené státy chtějí omezit vývoz čipů a dalších strategických technologií.

Spojené státy minulý měsíc zavedly dlouho očekávané sankce proti Gazprombank. Jde o poslední velkou ruskou finanční instituci, na kterou se podobná opatření dosud nevztahovala, protože ji využívaly evropské státy k úhradám za nákup ruského plynu. Toto opatření však vzbudilo obavy z cenových otřesů a narušení energetické bezpečnosti. Tyto obavy vyjádřily například Maďarsko a další země, které jsou na ruských dovozech plynu stále závislé.