Rozsudek nad Le Penovou ohrožuje stabilitu francouzské vlády. Nesmí kandidovat na prezidentku

Pařížský soud potrestal prezidentskou kandidátku a ikonu nacionalistického Národního sdružení Marine Le Penovou čtyřmi lety vězení. Dva z nich jsou podmínka. Další dva už jsou ale nepodmíněné, které by měla strávit v domácím vězení s bezpečnostním náramkem monitorujícím pohyb. Zároveň dostala okamžitý zákaz výkonu veřejných funkcí. To se týká i možnosti kandidovat na prezidentku ve volbách, které se budou konat v roce 2027. Zatímco čtyřletý trest není pravomocný a Le Penová se proti němu může odvolat k dalším instancím, což už ohlásila, zákaz veřejných funkcí, včetně prezidentské kandidatury, je okamžitý. Může ho samozřejmě zvrátit odvolací soud. Do chvíle, než tak rozhodne, ale Marine Le Penová kandidovat nemůže.

Soud první instance uznal Le Penovou vinnou ze zpronevěry peněz Evropského parlamentu, které oficiálně v letech 2004 až 2016, kdy byla europoslankyní, pobírala jako příspěvek na své asistenty. Platila z nich ale zaměstnance své strany. Celkově tak podle soudu měla zneužít 470 tisíc eur (11,8 milionu korun).

Podezření z ovlivnění voleb

Le Penová trest okamžitě označila za politický proces. Její podporovatelé začínají mluvit o rumunském scénáři v odkazu na tamní zákaz Ústavního soudu, který nejdřív kvůli ovlivnění kampaně zrušil volby a pak zakázal radikálnímu kandidátovi Călinovi Georgescovi účast v dalších. „Soud se uchýlil k praktikám, které dosud patřily do autoritativních režimů,“ řekla Le Penová v rozhovoru pro televizi TF1.

Předsedkyně soudního senátu Bénédicte de Perthuisová prohlásila, že takto politicky tvrdý trest „má represivní a nezbytnou funkci“, citoval ji deník Le Figaro.

Marine Le Penová má momentálně podle průzkumů největší podporu pro příští prezidentské volby, v nichž už nemůže kandidovat současný prezident Emmanuel Macron, který finišuje svůj druhý mandát. Zatím není zřejmé, koho do voleb ostatní strany postaví. O náhradníkovi musí okamžitě začít uvažovat i Národní sdružení. Jeho předsedou je teprve devětadvacetiletý Jordan Bardella, europoslanec a velmi populární tvář strany. Francie na rozdíl od jiných zemí, včetně České republiky, nemá věkový limit pro kandidaturu do Elysejského paláce. Emmanuel Macron byl v roce 2017 poprvé zvolen, když mu bylo devětatřicet let. Podle české ústavy by ještě kandidovat nesměl.

Ohrožení vlády a snižování schodku

Odsouzení Le Penové a ostrá debata o politicky motivovaném procesu ohrožuje stabilitu křehké menšinové vlády centristy Françoise Bayroua. Ten je v Národním shromáždění sevřen mezi levicovým blokem a právě nacionalisty Le Penové. Pokud se spojí, můžou vládě vyjádřit nedůvěru. Lídr radikální levice Jean-Luc Mélenchon, který má též ambici kandidovat na prezidenta, už rozsudek nad Le Penovou ostře kritizoval.

Pád Bayrouovy menšinové vlády by ohrozil postupné snižování rozpočtového schodku. Ten by se letos podle posledních odhadů a při nyní schváleném rozpočtu mohlo podařit snížit z původně avizovaných 6 procent na 5,4 procenta. Výnosy z francouzských desetiletých státních dluhopisů se po zveřejnění rozsudku mírně zvýšily na 3,44 procenta. V úterý ráno už ale výnos klesal.

Tradice odsouzených prezidentů a premiérů

Tvrdé tresty za financování politických stran nejsou ve Francii výjimkou. Bývalý francouzský republikánský prezident Jacques Chirac i premiér Alain Juppé byli odsouzeni za to, že z peněz na pařížské radnici platili zaměstnance své strany RPR. Juppé dostal i zákaz veřejných funkcí. Později se vrátil na pozici starosty Bordeaux i do vlád jako ministr. Za černé financování byli potrestáni i socialisté za vlády prezidenta Françoise Mitterranda. Další republikánský prezident Nicolas Sarkozy si aktuálně odpykává domácí vězení za ovlivňování soudce v případu s nelegálním financováním své strany někdejším libyjským diktátorem Muammarem Kaddáfím. Republikánský prezidentský kandidát a někdejší premiér François Fillon byl zase potrestán za fiktivní zaměstnávání své manželky.

U rozsudku nad Le Penovou je kontroverzní především okamžitý zákaz veřejných funkcí a kandidatur do chvíle pravomocného verdiktu po využití všech odvolání.