Trump připravuje cla na auta a potvrzuje úlevy z recipročních cel

Americký prezident Donald Trump v pondělí podle tiskových agentur uvedl, že v následujících dnech plánuje uvalit cla na dovozy automobilů. Naznačil také, že některé země mohou získat výjimky z takzvaných recipročních cel, jejichž detaily plánuje sdělit příští týden. Tato oznámení vnesla další zmatek do už tak nepřehledného seznamu celních opatření, která Američané ještě plánují zavést.

Trump svými vyjádřeními popřel část informací zveřejněných v pondělí agenturou Bloomberg, která s odkazem na nejmenované vládní zdroje napsala, že Trump odvětvová cla, včetně cel na automobily, léky či polovodiče zatím neplánuje. Menší rozsah recipročních cel, o němž zdroje Bloombergu taktéž mluvily a který s úlevou vítají investoři i firmy, však Trump potvrdil.

Nejnovější oznámení z Bílého domu vnášejí opět chaos do načasování dalších celních opatření. Trhy ani veřejnost na základě předchozích vyjádření neočekávaly žádná další oznámení až do 2. dubna, tedy dne, který podle Trumpa vejde do historie jako „Den osvobození“. K tomuto datu prezident plánuje sdělit podrobnosti o recipročních clech. Teď však Trump řekl, že cla na dovozy automobilů hodlá oznámit „dost brzo, během následujících dní“.

Výjimky a úlevy

Trump se příští středu chystá představit podrobnosti recipročních cel, včetně sazeb pro jednotlivé země, kterými chce dorovnat cla a další obchodní bariéry uplatňované vůči dovozům ze Spojených států. V pondělí měl Trump ve svých komentářích dvakrát naznačit, že některé země by mohly získat výjimky nebo že cla na ně uvalená budou mírnější.

„Možná, že mnoha zemím udělím úlevy,“ citoval Trumpa Bloomberg. „Oni (náš dovoz) zpoplatňují tak moc, že je mi až trapné účtovat jim to, co oni účtují nám. Ale bude to značné a uslyšíte o tom 2. dubna,“ řekl Trump. Podle zdrojů Trumpovy administrativy by se reciproční cla měla týkat jen „hříšných“ 15 procent zemí a měla by být méně plošná a lépe cílená na jednotlivé země.

Trump také uvedl, že „průběžně“ hodlá uvalit odvětvová cla na dřevo a čipy, aniž by sdělil podrobnosti. Zopakoval také výhružku zpoplatnit dovozy léků s tím, že tato cla zavede „ve velmi blízké budoucnosti“.

Kreativní využívání cel

Trump v pondělí na své sociální síti Truth Social uvedl, že od 2. dubna také zpoplatní 25procentní přirážkou dovozy ze všech zemí, které nakupují ropu a plyn z Venezuely. Ta se nachází pod tvrdými sankcemi Spojených států kvůli obchodu s narkotiky, pašování lidí, korupci a rozsáhlému porušování lidských práv.

Nové celní opatření, které Trump označil jako „sekundární clo“, má být dalším nástrojem, jímž vytváří tlak na tuto latinskoamerickou zemi, která podle něj „posílá“ do Spojených států desítky tisíc zločinců.

Příklad Venezuely ilustruje, jak kreativně Trump cla využívá. Krom nástroje obchodní politiky a zdroje příjmů do státní pokladny mu slouží i jako páka pro prosazování zájmů v zahraniční politice.

Trump svůj protekcionismus obecně dává do souvislosti se snahou donutit firmy po celém světě, aby převedly výrobu do Spojených států, protože dovážet tam se jim již nevyplatí, a vytvořily tak pracovní příležitosti pro Američany. Cly chce také potrestat obchodní partnery, kteří podle něj Spojené státy „oškubávají“, když mnoho zemí na své bilanci zahraničního obchodu s USA vykazuje přebytek.

V případě některých států, jako je Kanada nebo Čína, vedla cla k odvetným opatřením a nyní hrozí eskalace do obchodní války. Jiné země a teritoria, včetně Evropské unie, prozatím vyčkávají, mimo jiné i na podrobnosti recipročních cel. Připravovaná odvetná opatření pak zavedou v případě neúspěchu vyjednat mírnější bariéry ze strany USA.