Ukončení ruských dodávek i výpadek LNG zdražují v Evropě plyn
Ceny zemního plynu v Evropě po vánočních svátcích razantně vzrostly. Hlavním důvodem je ukončení dodávek plynu z Ruska. K růstu však podle agentury Bloomberg přispěl také souběh dalších vlivů jako mrazivé počasí a porucha na zařízení pro výrobu zkapalněného plynu v Norsku.
Zkapalněný zemní plyn (LNG), převážený prostřednictvím přístavních terminálů, se po ukončení potrubních dodávek suroviny z Ruska stal pro Evropu zásadním zdrojem. Plyn pohání asi 15 procent evropských elektráren a mnoho firem i domácností jej využívá k vytápění.
Ceny kontraktu na odběr zemního plynu za měsíc uzavřely čtvrteční obchodování nad 50 euro za megawatthodinu, nejvýše od října 2023, podle dat energetické burzy ICE Futures Europe citovaných agenturou Bloomberg.
Dodávky plynu z Ruska se s koncem minulého roku zastavily s tím, jak vypršela smlouva o tranzitu suroviny přes sousední Ukrajinu, s níž je Rusko ve válce. V Norsku se zároveň v této době, tak kritické pro evropskou energetiku, porouchal kompresor na zařízení pro výrobu zkapalnělého plynu společnosti Equinor Hammerfest. To tak minimálně do 9. ledna přerušilo provoz. Plyn zpracovaný zařízením Hammerfest podle agentury Reuters odpovídá 5 procentům celkových vývozů norského plynu.
Zastavení toků plynu přes Ukrajinu a Slovensko se dotkne také českého miliardáře Daniela Křetínského. (Křetínský je spoluvlastník vydavatelství Czech News Center, které vydává také newsletter 11am.) Ten prostřednictvím svého EPH a jeho dceřiné společnosti EPIF drží 49 procent akcií a manažerskou kontrolu ve slovenském plynovodu Eustream, přes který dosud ruský plyn proudil na Slovensko a do okolních zemí. Zbylých 51 procent akcií Eustreamu vlastní státní Slovenský plynárenský priemysel (SPP).
Podle mluvčího EPH Daniela Častvaje EPIF s rizikem, že nedojde k obnovení smlouvy o dodávkách plynu mezi Ruskem a Ukrajinou, počítal, a dopad zastavení toku plynu z východu tak bude na EPIF „prakticky nulový“. Eustream podle Častvaje plyn i nadále přepravuje ze zásobníků do rozvodné soustavy, aktuálně dováží plyn z Maďarska a vyváží jej do Rakouska.
Eustream je regulovaný subjekt, který je podobně jako v Česku Net4Gas součástí kritické infrastruktury. Slovenský energetický regulátor proto už v loňském roce souhlasil se zvýšením vnitrostátních tarifů za přepravu zemního plynu domácím zákazníkům od roku 2025, což by mělo částečně vykompenzovat výpadek poplatků za přepravu ruského plynu. Ratingová agentura Moody’s označila na konci listopadu možnosti nalezení alternativních toků plynu pro Eustream namísto přepravy ruské suroviny za dobré, a to s ohledem na umístění plynovodu a jeho dobré propojení s okolními zeměmi.
Mrazivé počasí a vyčerpané zásobníky
Teploty se mají především ve východní Evropě, včetně Slovenska, v první polovině ledna držet na úrovních pod nulou či kolem ní a lze očekávat, že o surovinu tak poroste zájem. Slovensko, které z tranzitu ruské suroviny profitovalo nejvíce, pocítí přerušení jejích dodávek s největší intenzitou. Slovenský premiér Robert Fico se proto koncem minulého roku pokoušel s Ukrajinou vyjednat pokračování potrubních dodávek přes své území. To se mu však nepovedlo, a to i přes výhrůžky, že země v odvetě přeruší dodávky elektřiny na válkou sužovanou Ukrajinu. Fico již dříve odhadl, že Slovensku kvůli nutnosti nákupů plynu ze Západu vzrostou roční náklady v celkové výši o 177 milionů euro. Ruský plyn do Evropy, konkrétně do Maďarska, proudí již jen jedním potrubím vedeným skrze Turecko.
I přes napjatou situaci vydala Evropská komise prohlášení, že bezpečnost dodávek plynu do střední a východní Evropy není ohrožena s tím, že jsou zajištěny skrze alternativní tranzitní cesty přes Německo a Itálii a díky využití zásobníků.
Evropské zásobníky se vlivem omezených dodávek a zvýšené poptávky vyprazdňují nejrychlejším tempem od roku 2021, upozorňuje Bloomberg. To může vést k dalšímu růstu cen. Obchodníci budou potřebovat nakoupit více plynu k doplnění zásobníků, které budou prázdnější než obvykle. Kvůli nadprůměrnému čerpání ze zásobníků došlo na podzim loňského roku na trhu k paradoxní situaci, kdy ceny kontraktů na dodávky v létě překročily ceny na dodávky v zimním období, které bývají obvykle vyšší.
Rusko svou surovinu do Evropy bude nadále dodávat prostřednictvím terminálů na stlačený plyn. Podle Bloombergu takto loni do Evropy dopravilo rekordní množství plynu a po Spojených státech bylo druhým největším evropským dodatelem stlačeného plynu. Pro země bez přístupu k moři, jako je Česká republika či Slovensko, je to však drahý způsob přepravy.