Obchod už jen s přáteli: Západ v ekonomické studené válce

Začátkem prosince vyhlásilo americké ministerstvo obchodu zákaz vývozu dvou pokročilých čipů do Číny. Celou řadu čínských firem zároveň odřízlo od přístupu k širšímu spektru čipů. Už pár týdnů předtím bylo embargo na vývoz strategických čipů uvaleno na některé země Blízkého východu, které Spojené státy považují za rizikové. Americké úřady vysvětlily zákaz tím, že chtějí zpomalit schopnost Číňanů využít vyspělé technologie v oblasti umělé inteligence ve zbrojním průmyslu. A sebrat Pekingu šanci vyvinout rychle vlastní vyspělé čipy, kvůli nimž by mohl ohrožovat národní bezpečnost Spojených států a jejich spojenců. 

Čína v některých technologiích Spojené státy už dohnala, nebo dokonce předehnala. To, co jí stále chybí, jsou ale špičkové čipy potřebné pro rozvoj umělé inteligence. Čínské ministerstvo obchodu obvinilo Spojené státy ze „zneužití“ kontrol vývozu a „významného ohrožení“ mezinárodních dodavatelských řetězců. Jejich rozbití, kdy po každém kroku zpravidla přichází odveta, podle nich ohrožuje stabilitu celé světové ekonomiky.  

Následující den Peking zakázal vývoz strategických surovin, které jsou nezbytné mimo jiné pro výrobu čipů a baterií do elektromobilů. Čína omezila jejich export už loni, kdy se začaly hrotit vztahy mezi oběma klíčovými světovými ekonomikami, kde se na rozdíl od Evropy odehrává technologická revoluce. Pár dní nato zahájila Čína vyšetřování lídra v pokročilých čipech pro umělou inteligenci, americkou společnost Nvidia, kvůli porušení antimonopolních pravidel. 

Čipy a nové digitální hranice

Aktuální čipová válka je zatím jen posledním kolem rozdělování – ještě před několika lety mimořádně globalizovaného – světa do bloků, v nichž se s nejcitlivějšími technologiemi nebo strategickými surovinami bude obchodovat jen se spojeneckými a spřátelenými zeměmi. Nikoliv s rivaly a státy, které představují potenciální hrozbu, jako je dnes pro Washington Čína.

Od ledna začíná ve Spojených státech platit zákaz čínské sociální sítě TikTok, aktuálně velmi oblíbené i mezi českými politiky od Andreje Babiše po Petra Fialu. Poté, co Ústavní soud v Rumunsku zrušil prezidentské volby právě kvůli podivným, z Ruska řízeným kampaním na TikToku, zvažuje Evropská unie podobný zákaz TikToku jako Amerika. Jen se na něm mezi sedmadvaceti státy bude obtížnější a časově náročnější dohodnout. 

Míříme do éry, kdy se budou nejen stavět obchodní bariéry, ale také výrazně zesilovat digitální hranice. Padá dogma, že internet žádné hranice nemá. Bude je mít. 

V Americe se republikáni, kteří aktuálně ovládnou nejen Bílý dům, ale i obě komory Kongresu, s opozičními demokraty shodnou na máločem. Na tvrdé linii vůči Číně se ale odcházející administrativa Joe Bidena s nastupujícím týmem Donalda Trumpa shodne téměř bezvýhradně. Podle insiderů Biden nyní výrazně přitvrzuje právě proto, aby dal Donaldu Trumpovi po nástupu do úřadu prostor s čínským prezidentem vyjednávat. A měl kam ustupovat. 

Kdo je spojenec a kdo v ohrožení

Čipy nejsou první, a nebudou ani poslední. Západ se už několik let uzavírá proti čínským mobilním technologiím ve strategické infrastruktuře. Huawei si do nich odmítla pustit nejen Amerika, ale i podstatná část evropských zemí, včetně České republiky. 

Seznam oborů, na které bude uvalen friendshoring, tedy obchodování jen se spojenci, bude platit pro všechny strategické obory a suroviny. Čipy, velké digitální firmy, dodavatele klíčových surovin a energií. Bude to mít svou obrovskou cenu, která povede k pomalejšímu růstu blahobytu. Když je někde menší konkurence, cena automaticky stoupá. A když obchoduji jen s přáteli, tak je konkurence samozřejmě nižší. 

V určité konstelaci bude také velmi těžké rozlišovat, kdo je ještě spojenec, s nímž se dá bez větších obav obchodovat i se strategickými technologiemi a surovinami, a kdo už je rizikový. Výstižně to bylo vidět na případu Evropy a geopolitických událostí posledních let. Když se po útoku Ruska na Ukrajinu chtěla Evropa zbavit závislosti na ruském plynu, začala ho nakupovat mimo jiné z Kataru. Jenže pak přišel 7. října 2023 útok teroristického hnutí Hamás na Izrael. A právě Katar byl dlouhodobě jedním z největších finančních podporovatelů Hamásu. 

Evropa bude v čase nové ekonomické studené války ve velmi obtížné pozici. Ujela jí totiž technologická revoluce. Na rozdíl od Spojených států a Číny nemá žádné technologické giganty. S výjimkou firmy produkující stroje na čipy, nizozemské ASML. Jak trefně napsal web Politico.eu, Evropa se bohužel stává „inovační pouští“. Totéž platí o značném množství strategických surovin. Od ropy a plynu až po vzácné kovy potřebné k výrobě čipů nebo baterií. 

Nebezpečně závislá Evropa

V čase friendshoringu čeká Evropu obrovská závislost na Spojených státech. Ti jako jediní ze spojenců mají technologie i suroviny. Velmi transakční Donald Trump nové situace jistě využije a bude tlačit závislou Evropu ke zdi. 

Globalizace přinesla nevídaný vzestup bohatství. Rozbití volného obchodu a uzavírání se do bloků přátel přirozeně přinese jeho útlum. Následky je potřeba minimalizovat tím, že alespoň uvnitř bloků spojenců bude obchod co nejvolnější. Jestli bychom dnes něco opravdu potřebovali, je to skutečná zóna volného obchodu se Spojenými státy.