Velký byznys v politice: Trumpův tým miliardářů jde měnit Ameriku
S novým prezidentem Donaldem Trumpem dorazí do Bílého domu nejbohatší prezidentský tým v historii. Miliardáři jako Elon Musk, David Sacks, Vivek Ramaswamy či Howard Lutnick, kteří se ujmou úkolů v nové administrativě, mají souhrnný majetek okolo 500 miliard dolarů (12 bilionů korun). Pro srovnání: bohatství členů současného kabinetu Joe Bidena činí pouhých 118 milionů dolarů. Řízení největší ekonomiky světa tak nejspíš čeká změna, která nemá v dějinách hospodářské politiky obdoby.
Trump sestavil do té doby nejbohatší vládní tým už v roce 2016, kdy se stal prezidentem poprvé. Tehdy měli členové jeho administrativy majetek v objemu 11 miliard dolarů. Tým, který skládá Trump nyní, je skoro čtyřicetkrát bohatší a podle ABC News je mezi nimi alespoň 13 miliardářů z různých byznysových oborů. Patří mezi ně skupina zakladatelů a prvních zaměstnanců online platební společnosti PayPal ze Silicon Valley (známá také jako „PayPal mafie“), přední finančníci z Wall Street nebo významní realitní magnáti.
Ve Spojených státech tak nastává unikátní uspořádání, kdy bude skupina mimořádně úspěšných jednotlivců pracovat pro stát a určovat kurz americké vládní politiky. Tým nového prezidenta bude mít navíc výhodu v tom, že jeho republikáni ovládají už i Kongres a u Nejvyššího soudu mají převahu konzervativní soudci, což by mělo umožnit prosazení Trumpových záměrů.
Stejně jako během prvního prezidentského období se Trump i tentokrát obklopuje byznysovými magnáty, kteří pocházejí ze stejného prostředí jako on. Ti – stejně jako dříve Trump – nemají na rozdíl od klasických kariérních politiků, úředníků a washingtonských insiderů předchozí zkušenost s veřejnou správou.
Podle vyjádření Jordana Libowitze, viceprezidenta pro komunikaci organizace Občané za odpovědnost a etiku (Citizens for Responsibility and Ethics) ve Washingtonu, může angažmá těchto lidí se silným finančním a byznysovým zázemím vzbuzovat obavy ze střetu zájmů. Všichni členové Trumpova vládního týmu proto budou muset před nástupem do funkce prodat své akciové podíly, které by mohly představovat riziko střetu zájmů, a zveřejnit svá majetková přiznání. Výjimku budou mít jen Musk a Ramaswamy, jejichž Ministerstvo efektivity (DOGE – Department of Government Efficiency) není tak úplně ministerstvo, ale spíše poradní orgán.
Lze jen spekulovat, zda by podobně silný tým v případě vítězství dokázala složit demokratická kandidátka Kamala Harrisová. I mezi její podporovatele totiž patřili úspěšní byznysmeni jako zakladatel zpravodajské společnosti Bloomberg a bývalý newyorský starosta Michael Bloomberg, generální ředitel banky JPMorgan Chase Jamie Dimon, zakladatel sítě LinkedIn Reid Hoffman nebo internetový podnikatel Mark Cuban.
Hvězdy ze Silicon Valley
Nejhlasitějším podporovatelem Donalda Trumpa byl během volební kampaně jednoznačně Elon Musk, který se zapojil do kampaně a daroval Trumpovi skrze vlastní America PAC (Political Action Committee) a další kanály přes čtvrt miliardy dolarů. Muskovi, který je vlastníkem společností Tesla, SpaceX nebo xAI, po volbách vzrostl majetek na více než 450 miliard dolarů, což je přibližně o třetinu více než roční hrubý domácí produkt české ekonomiky.
Díky svému zapojení do kampaně a podpoře se stal v posledních měsících jedním z nejbližších důvěrníků nastupujícího prezidenta a po Trumpově nástupu do úřadu povede spolu s biotechnologickým byznysmenem Vivekem Ramaswamym poradní orgán s názvem Ministerstvo efektivity.
Cílem ministerstva bude podle Muskových a Ramaswamyho slov snížit roční deficity federálního rozpočtu o 2 biliony dolarů, redukovat vládní byrokracii, eliminovat nadbytečné regulace a restrukturalizovat federální instituce.
Vzhledem ke svému statusu nebudou Musk ani Ramaswamy ke svému jmenování potřebovat potvrzení Senátem. Další kandidáti do vládních funkcí ale budou muset být potvrzeni, což by neměl být problém s ohledem na to, že republikáni horní komoru Kongresu ovládají.
Místa v nové administrativě obsadí i další úspěšní byznysmeni. Trumpův ministr financí Scott Bessent pracoval jako investiční ředitel hedgeového fondu Soros Fund Management demokratického donora George Sorose a posléze si založil vlastní investiční společnost Key Square Group, kde se zaměřoval zejména na obchodování na devizových trzích.
Nastupující ministr obchodu Howard Lutnick byl zase dlouholetým generálním ředitelem finanční společnosti Cantor Fitzgerald a předseda dvou veřejně obchodovaných společností – brokerské firmy BGC Group a realitní skupiny Newmark. Lutnick už oznámil, že pokud bude jmenován, odstoupí ze své pozice v Cantor Fitzgerald a podíly ve společnostech prodá.
Novou ministryní školství je spoluzakladatelka multimiliardového wrestlingového impéria WWE Linda McMahonová, která již byla za Trumpovy první administrativy ředitelkou Úřadu pro drobné podnikání. Nominantem na ředitele vesmírné agentury NASA je Jared Isaacman, technologický podnikatel a astronaut, který je generálním ředitelem společnosti Shift4 Payments s majetkem okolo 1,7 miliardy dolarů. Isaacman se účastnil několika misí SpaceX a byl též prvním člověkem, který uskutečnil komerční výstup do vesmíru v rámci mise Polaris Dawn.
Velvyslancem ve Francii bude otec Trumpova zetě Charles Kushner, který je podobně jako dříve Trump newyorským realitním developerem. I nový vládní zmocněnec pro kryptoaktiva a AI David Sacks je úspěšným byznysmenem a investorem do technologických společností jako Facebook, SpaceX, xAI nebo Uber. Sacks je zároveň členem PayPal mafie a spolupracovníkem Muska, stejně jako investora a spoluzakladatele společnosti Palantir Petera Thiela.
Sám Trump má nyní podle Forbes majetek ve výši 6,3 miliardy dolarů, což je více než dvojnásobek oproti dubnu, kdy časopis odhadoval jeho hodnotu na 2,3 miliardy dolarů. Nastupující prezident od té doby zbohatl především díky růstu cen akcií jeho mediální společnosti Trump Media & Technology Group.
Nejenže většina Trumpových kandidátů nemá zkušenost s veřejným sektorem, ale často ani v oboru, který budou mít na starost. Při prosazování reforem, které mají přenastavit americkou státní správu, to však do jisté míry může být i výhoda.