Zájem o ropu slábne. Příští rok bude na trhu přebytek milion barelů denně

Celosvětový trh s ropou bude v příštím roce vykazovat každý den přebytek více než jeden milion barelů kvůli slábnoucí poptávce v Číně, v posledních letech klíčovém trhu pro tuto komoditu. Přebytek tak bude kompenzovat tlak na růst ceny způsobený turbulencemi na Blízkém východě i v dalších oblastech. To je hlavní sdělení z měsíční zprávy Mezinárodní energetické agentury (IEA). 

Spotřeba ropy v Číně klesá, a to už šestý měsíc. IEA například odhaduje, že za celý letošní rok bude tempo růstu oproti loňskému roku pouze desetinové. Pokud se země rozšířené skupiny OPEC (takzvaný OPEC+) na zasedání příští měsíc rozhodnou obnovit produkci, budou podle IEA přebytky na trhu ještě větší. 

Šéf pro ropné trhy v IEA Toril Bosoni řekl ve čtvrtek na Bloomberg TV, že je možné, že čínská poptávka po ropě už dosáhla vrcholu. Za změnou trendu může být nejen slabá čínská ekonomika a zpomalení ve stavebnictví, ale také přechod Číňanů na elektromobilitu, vysokorychlostní železnici a plynový pohon v kamionové dopravě.

Do situace na trhu zasahuje nejen čínská poptávka, ale též pokračující napětí mezi Izraelem a Íránem a rostoucí produkce v USA. Podle IEA bude příští rok ropný trh „dobře zásobený“. Kontrakty futures na ropu typu Brent se ve čtvrtek obchodovaly poblíž 72 dolarů za barel.

Globální spotřeba ropy letos podle expertů vzroste o 920 tisíc barelů denně, což je o polovinu méně, než byl růst v roce 2023. Bude to průměrně 102,8 milionu barelů denně. Příští rok poroste poptávka průměrně o 990 tisíc barelů denně.

Světová poptávka po ropě letos mírně roste, ale tento růst je slabší než v minulých letech. Po vrcholu zájmu způsobeném postpandemickým ekonomickým oživením začíná poptávka opadat nejen kvůli slabšímu globálnímu růstu, ale též kvůli nástupu zelených technologií.

OPEC+ se zatím rozhodl, že zvýšení produkce odloží nejdříve na leden. To podpořilo ceny. Předpokládá se, že producenti mimo OPEC+ přidají na trh asi 1,5 milionu barelů denně v letech 2024 a 2025, přičemž velkou roli sehrají země amerického kontinentu – Spojené státy, Kanada a Argentina.

Geopolitické napětí ale nahrává spekulativním obchodům a způsobuje růst derivátových kontraktů a vyšší kolísání cen. Někteří obchodníci reagují spíše na tržní trendy než na fundamentální ekonomické faktory. Volatilita cen dosáhla v říjnu v absolutním rozsahu deset dolarů, což je z historického pohledu nadprůměrná hodnota.

Nelze také opomenout úzké propojení mezi ropou a zkapalněným zemním plynem (LNG). Ten se stává důležitou součástí energetického mixu a v Evropě nabývá na významu jako ekologičtější alternativa. To posiluje závislost LNG na trhu s ropou. 

Většina dlouhodobých katarských LNG kontraktů směřujících do Asie je navázána na ropné indexy a v situacích, kdy je trh volatilní nebo cena klesá, může Evropa profitovat ze spotových cen LNG.